Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği’nde aylık olarak düzenlenen eğitim programlarında bu ay Algı Yönetimi eğitimi verildi. Eğitim Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan tarafından verilen eğitim, AHİD Genel Merkez’de Genel Başkan Hilmi Yaman, yönetim kurulu üyelerinin, kadın kollarının ve şube yönetimlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

“Algı yönetimi, karşınızdaki kişinin sizinle ilgili ne düşünmesini istiyorsanız, uygun mesajları uygun kanallardan vererek sonuca ulaştırmaktır.” diyerek sözlerine başlayan Ertan, “Algılama yönetimi, iletişim, kurumlar, markalarla sınırlı değildir. Evde, iş yerinde, arkadaşlarımızla, eşimizle, sevdiklerimizle, kurduğumuz iletişim süreçlerinde de önemlidir. Algıda seçicilik, organizmanın çevreden gelen uyarıcıları seçerek algılamasıdır. Çevremizdeki uyarıcılardan hangisini seçeceğimiz, öncelikli olarak dikkatimize bağlıdır. Algıda seçiciliği etkileyen faktörler: Uyaran faktörleri, kişisel faktörlerdir. En çok karşılaşılan ve en önemli uyaran faktörü zıtlıktır. Uyaranın çevresinden ve diğer uyaranlardan aşırı farklı oluşur.” Diye belirtti.

Algıda düşüncelerden çok duygulara hitap etmek önemlidir diyen Ertan, “Algıda seçicilik algılayanın kişisel özelliklerine bağlıdır. Genelde bir durumu istediğimiz ve beklediğimiz şekilde algılarız. İnsan, görmek istediğini görmeye eğilimlidir. Algılama yönetimi, dış dünyadan veri akışını kontrol etmek ve geliştirmek anlamına gelen bir yönetim tekniğidir. Bu noktada düşünceden çok duygulara hitap etmek önemlidir. Her ülkenin bir kokusu, bir dokusu vardır. Bu koku ve duyguyu doğru okuyup buna göre iletişimi yönetmeliyiz.” Diye açıkladı.